On Tour With Daniel Higgs and Woven Skull/Solo Show Thursday Night in Prague

I am currently in Ireland, touring with the space-time torus Woven Skull, and interdimensional song-seamstress Daniel Higgs, and it is going great.

Unfortunately, there is no time to list all the shows, but the last one will be in Dublin Wednesday at Molloy and Dowling Opticians, 18b Kildare Street.

Here is some more detailed information:

DANIEL HIGGS
http://www.thrilljockey.com/thrill/Daniel-Higgs
http://www.dischord.com/band/danielhiggs

Daniel Arcus Incus Ululat Higgs is a musician and artist from Baltimore, Maryland on whose behalf superlatives are destined to fail. It’s not that his artistic output – spanning three decades, numerous albums, books of poetry and collections of drawings – simply eludes classification, it defies it. Often we hear that a true work of art is meant to speak for itself, and with the work of Daniel Higgs the maxim rings truer than ever. His art is of the cosmos, we on Earth merely lucky that it happens to be confined to our atmosphere, in our lifetime.

Higgs is known primarily for his work as the sole lyricist and frontman of the band Lungfish, a four-piece dedicated to charting, in this listener’s estimation, nothing short of the evolution of all species, known and unknown. That the band has undertaken this pursuit in the guise of a humble rock outfit, in the absence of any public relations fanfare, metanarrative, or manifesto has been enough to endear them to tens of thousands. They are enshrined as one of America’s last true folk bands, and Higgs anointed as a patron saint to artistic purity.

In recent years, Higgs has released a number of solo outings that can only be described as the ultimate in isolation, worlds away from the hypnotic, communal rock of his band. On Atomic Yggdrasil Tarot, Higgs weaves meditative, casually ruptured drones using acoustic and electric guitar, upright pianos, banjo and jew’s harp, recorded entirely at home on cassette recorder. He pairs the music with a series of paintings that call to mind religious iconography passed through the disfiguring surrealism of Miro.

Higgs has wedded his music and his visual art into a singular being, meant to be encountered as a conjuring force similar to that of the tarot experience. The yggdrasil is the great tree of Norse myth that connects all worlds of cosmology. Passing into Christian folklore, the tree is said to connect heaven and earth. In his relentless pursuit of the indivisible, Higgs travels up and down this spine and hatches a new transubstantiation of sound and image into life-form.

✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞✞

WOVEN SKULL
http://wovenskull.com/

Woven skull is the vessel with which the sound of larks, lakes and the high breeze off tree tops travels from its source to the comfortable confines of rigid amplification, battered drum
skins and rusty chimes into repetitive dark melodies.

Since 2008 the core trio that makes up Woven Skull have been
gathering together in the remote area in the north west of Ireland known as Leitrim. Known for its tales of ghosts, ‘tree folk’, under water creatures and the constant battle calls of the ancient Tuatha De Danann that can be heard on Letirims Iron Mountain. These are the surroundings and forces that influence the sound that Woven Skull create: A contrast of minimal drones, repetition and psychedelic distorted riffs all layered in constant unconscious rhythms.

As well as the 3 core members, Woven Skull often take other people with them when playing live or during recordings. Other ‘players’ have included members of United Bible Studies, Gnod, Core of the Coal Man, Raising Holy Sparks and more. When playing live the group incorporates visuals and creates an intimate setting with candles and dim lighting. They have a number of self-released CDs as well as a tape release (Moods of the Hill People) on Fort Evil Fruit (Dublin) and a release coming out on Golden Lab Records (Manchester).

Thursday evening, the day I return to Prague, I will play this benefit show, below.

Here is all the information, in Czech, from the organizers.  I don’t have enough time to translate it.  But the short version is that I am Core of the Coalman and I am playing this Thursday in MusicClub HooDoo in Prague.  It costs 150 kc.  There will be 6 bands.  The address is Koruni 106, starts at 18:30 (they say) but I wont be there until 20:00 at least.

Vystoupení kapel v rámci série koncertů na podporu StreetCulture.

6 kapel
6 hodin (skoro teda)
6. potvrzený Live Aid

9.5.2013, Music Club HooDoo, start 18:30, konec okolo půlnoci, vstup 150 Kč

Tento koncert v rámci Live Aid for Stretculture je stylově nevyhraněný a zvukově vytříbený. Koncert pořádá Wydlák z pořadu Stetoskop na StreetCulture.

Bumfrang3 (http://sakraphon.cz/bumfrang3/)
Kdybych měl o týhle kapele říct extra struční popis, tak řeknu: „Hodně příjemná kytarovka.“ V Bumfrang3 se snoubí odkaz britských shoegazer part, post-rocku či vlivy noise rocku. Loni si sami vydali hodně povedenou desku Rebus (ber LP, pokud nemáš gramofon, tak si to stáhni a případně podpoř drobným penízem). Tohle nikdy nezklame, může jen potěšit.

Core Of The Coalman (http://coreofthecoalman.bandcamp.com/)
Minimal nebo maximal? Hypno? Zkuste tohle: hrajte na housle ryfy, vrstvěte je a pak je znova vrstvěte. Hudba jak pro balet stvořená i děti to mají rády, fakt. Důkazy existují. Ať už tomu budete říkat jakkoli, stane se Vám, že to budete poslouchat s pocitem naprosté radosti a blaženosti. Posílám pozdrav Mozartovi.

noAR+IS+ (http://sakraphon.cz/noartist/)
Původně sólo borec s kytarou, podobnou lyriku byste těžko hledali. Po albu Perplex B (Polí5) Michal Milko přibírá do sestavy Filipa Jakše (Asstma) na basu a Pavla Malého na bicí, tak tohle je víc než písničkářství. Boží lo-fi zvuk, náboj v srdci, síla na podiu. Jestli tuhle partu chcete někam zařadit tak můžete, ale nevím kam, tohle je folk, rock, noise. Něco podobnýho ani nehledejte, prostě noAR+IS+. Loňská kazeta K9 je parádní jízda s nepřekonatelnejma textama (dosaď si třeba Gellnera a máš to) a čupr zvukem – zaryje se a nepustí (Sakraphon?, jo).

Kontroll (http://www.silver-rocket.org/kapely/kontroll)
Jen basa a bicí + hlas, není to málo? Ne, pro kytaru prostě není místo. Jsou dva, jsou to brachové a taky si Vás ochočej. Nejenom, že uměj hrát fotbal, taky to jsou geniální trenéři. Vládnou a určujou taktiku, vše nejlepší chtějí jen a jen pro Vás. Hlazení ušních boltců nečekejte, je to promyšlenej náklep s pozvolným tahem na bránu, góly zaručeny. Jako důkaz nechť poslouží jejich debut, který vyšel na značce Silver Rocket, buďte rádi v Hoodoo není Asfalt, to by bolelo.

Do Shaska! (http://doshaska.net/)
Větší kult, jasně největší kult. Neříkejte jméno a počet členů, na tom nesejde. Tribal, ambient, ethno, industrial z tohohle výčtu jsem úplně hotovej. Lze mít hudbu bez obrazu či obraz bez hudby? Já říkám ne, tak ne! Šamani musejí vystoupit až závěr, bez debat. Pokud nikdo neodejde v průběhu jejich vystoupení, tak je to málo hluboký. Nebojte, démoni odejdou a zůstanou jen čisté duše.

Fetch! (http://www.silver-rocket.org/kapely/fetch)
3 architekti zvuků, pro který není problém Vám vyřešit 3 rovnice o 6 neznámejch a přesto to má jasně danej výsledek. Počítejte do 3, hraje se na 5 a za tu dobu vyroste pyramida. Přesnost nade vše dokonce i japonskej Šinkansen závídí tu symbiózu. Ticho to si necháme na jindy. Parfum et Koteka – tělo jako důkaz bez jizev a vrásek.

footbot bulbej do it directions:

https://www.facebook.com/events/279276692206772/

Also, I just found out I won third prize in the Palme Ars Acoustica competition with last years piece commissioned by Cesky Rozhlas.  That just made my day.  Here are more informations:

http://www3.ebu.ch/cms/en/sites/ebu/contents/programming/radio/news/2013/04/first-ever-palma-ars-acustica-aw.html

Advertisements
%d bloggers like this: