Ignatz/ Innercity/ Rouilleux/ Strangers in the City in K4 Patek Cerven 21/Friday June 21

21.6.2013 od 20:30 za 200 v pražské K4 (Celetná 20).
http://letmo.net/productions
http://carymlhy.blogspot.cz/
http://www.k4klub.org/

 

Its all happening tonight, in the basement of Charles University, Club K4

8:30 PM, 200 kc

Innercity (from Belgium)

Ignatz (from Belgium)

Strangers in the City (from Czech)

and

Rouilleux (from Czech)

 

I am especially excited about Rouilleux, because I play in that band.  We haven’t played live since last year when Lubos, whose song we play in the band, was abducted by aliens and “replaced” for some time with a shape shifting reptilian body builder.  Over time, though the dedication of several shamans and the assistance the some small forest elves who joined them for the long and grueling rituals, we managed to locate Lubos’ consciousness in a small sandwich shop being run by a tiny red fox.  Having purchased it along with a lunch special we were able to constuct some new songs that we will play for you tonight.  So the point is, it will be the full band tonight, not just the solo act.  Come say hello, nothing to be afraid of.

 

Rčení „být papežštější než papež“ nemá obvykle pozitivní konotace. V případě belgičana Brama Devense (aka Ignatze) jde však v jeho vztahu k blues o jednoznačnou vyjímku, marně byste dneska hledali poctivějšího hudebníka, který blues dokonale ztělesňuje v jeho dřevní, zašlé a vřele lidské podobě.
Poťouchlý myšák jménem Ignatz vznikl v roce 1910 jako antagonista řady komiksů Krazy Kat a mezi jeho oblíbené kratochvíle patřilo hlavně metat cihly na hlavu nebohé číče, která si to vykládala jako projevy lásky. Příběh, jenž se u současného Ignatze téměř vždy znovu a znovu dočtete, ale velmi dobře vystihuje jeho tvorbu, jeho vlastní arzenál cihel, které mohou mířit i na vaši hlavu.
Sem tam se v souvislosti s ním skloňuje Jandek, ale Ignatz je úplně jinde, avšak klidně taky ve škatulce outsider folku. Jeho spontánní improvizace občas skrz smyčky a patinu šumu končí v rozvazbených vlnách nebo střídmých ozvěnách prázdnoty, čímž může připomenout kytaristu Lorena Connorse, i s jeho extrémní naléhavostí, kterou ale uslyšíte jen tehdy, když budete skutečně naslouchat.
Ignatzovy řadovky, to jsou ale většinou prosté skladby z dob dnes známých spíš už jen z vybledlých fotografií, nejinak je tomu u páté Can I Go Home Now?, která právě vyšla 3.6. u finských Fonal Records. Ti se tak zařadí po boku labelů jako K-RAA-K, Conspiracy, Celebrate Psi Phenomenon, Not Not Fun, Staalplaat (Mort Aux Vaches) a mnoha dalších, kde Ignatzovy nahrávky vyšly. Je to už pět let, kdy u nás Ignatz zahrál s LSD March (pokud nepočítáme jeho návštěvu v rámci kolektivu Sylvester Anfang), tak se moc těšíme na jeho druhé vystoupení.

„Pozorně poslouchejte a rozpoznáte skutečný návrat amerického folku. Žádné vousaté kytárky pohledných hippíků a snaživých neotrubadúrů. Tohle se nachází daleko před nima i pod nima. Hudba je hlučná a nespoutaná. Nevypráví o oblacích, ani o spravedlnosti. Sem tam na sebe ale vezme břemeno každého pravého blues, což je zúčtování s tíhou minulosti.“ Pitchfork
http://www.ignatz.be/

Hans Dens, dnes říkající si Innercity, je další navrátilec. V roce 2009 u nás hrál spolu s Jamesem Ferrarem, Spencerem Clarkem, P.AR.A. a Dolphins Into The Future, tehdy ovšem jako Infinite Space Research Program. Podobně jako u ex-Skaters dua, se kterými ho pojí i hudební spřízněnost, nezůstalo jen u těchto dvou pseudonymů (mimo jiné také DJ Ketamine). Jestliže počátky byly víceméně experimentální audio dokumenty účinků psychotropních látek, později Innercity našel svébytnější jazyk. Tzv. „hauntologie“ (připisovaná z velké části právě Skaters jako pionýrům) tu zanechala naštěstí jen opatrné stopy a retro-syntezátorová fascinace nebředne hluboko do new age po vzoru Emeralds, ale má mnohem blíž k nedefinovatelné poloze Daniela Lopatina (Oneohtrix Point Never). Rozpouštění vzorců, znejišťující dadaismus, modulární chaos,… dalšími referenčními body můžou být Nonhorse, Motion Sickness Of Time Travel nebo Ekoplekz. Lo-fi techno i field recordings z „třetího světa“.
Na turné ovšem budou Innercity v trojici – kromě Hanse i Father Sloow na kytaru (který se tu letos objevil už jako překupník pásků doprovázející Gonzáleze & Steenkisteho a Urpf Lanze) a David Colohan na saxofon (mj. z vynikajících United Bible Studies). Máme čekat prý experimentální psychedelický prog rock…
http://hansdens.tumblr.com/

Rouilleux svými koncerty (a také debutovým albem) stále stvrzuje, že jde o písničkářský talent, jakých je v tuzemsku naprosté minimum. Místo původně avizovaného sólového vystoupní bude nakonec kompletní kapela, nově i s Petrem Vrbou (bicí, dechy). Těšit se můžete určitě i na úplně nové skladby, v létě je pak čeká vystoupení na Colours Of Ostrava. Ač stylově jinde, těžko by se k Ignatzovi hodil někdo jiný, právě kvůli vnitřní síle skladeb.
http://rouilleux.net/

Lo-fi folkový objev domácí scény Strangers In The City, duo z Veselí nad Moravou, má s Ignatzem zase společnou zvukovou patinu. Jejich krátké skladby netrvají ani o okamžik déle než musejí, vše co je potřeba říct, je řečeno. Mají za sebou třeba úspěšnou účast v soutěži 1 Man 2 Play, nasazenou skladbu do hitparády Rádia 1 Velká Sedma a ep na vydavatelství Červený Kůň.
www.facebook.com/strangersitc

21.6.2013 od 20:30 za 200 v pražské K4 (Celetná 20).
http://letmo.net/productions
http://carymlhy.blogspot.cz/
http://www.k4klub.org/

 

LISTEN:

Ignatz

Innercity

Strangers in the City

Rouilleux

Advertisements
%d bloggers like this: