An Inflatable Splash Out There Across The Peaks: Mini-Tour This Week with Tsembla and Core of the Coalman

Dear Passengers,

we must do outflanking to mix all the components and avoid the mixture was liquid

we know its ready because its thick

and has peaks

the cream is thickened

you deserve a whisk

but you can work with a standard

I know

you’ll keep it for being used later

we put the inflatable balloon into the cavity

we know its ready because its thick

we know you can work

you can work with a standard

it can keep you from being used later

it can keep you from outflanking

out there

on the peaks

now, cast the cream over

ale, pozor!

too much cream on the globe

this will on splash

it will not avoid the mixture was liquid

we must take care

to do outflaking at the appropriate juncture

The Layer of Cream on the Globe Must Be Thin!

in order to the inflatable splash across the

and this is correct and we know you can work

you can work with a standard out there on the peaks

because out it will there splash

the inflatable balloon will splash across the peaks

and we must adorn him as best as possible

we must put an inflatable balloon into the cavity

what you need is a whisk, but

here is the final result

we know its ready,

This week, after entering phone booth and emerging as Core of the Coalman, I will be making a mini-tour in Czech, Slovak, and Austria, with Tsembla, from Finland, who makes amazing electronic tapestries both opaque and transsubstancial (there was recently an article about her in musiczone.cz) and if you are around, we welcome you, etc…

This first show, in Prague this Wednesday, is especially exciting for me because three of the groups on the show (myself, Druss and Dwellings -but under their more familiar haunt GNOD, and Tsembla) all performed in the same festival in Carrick-on-Shannon in Ireland a couple of years back, the Hunters Moon Festival, and everyone had such fun.  In fact some of the guys from GNOD played with us in a banger of a Woven Skull set…good times.  But it will be wonderful to have a lot of friends in one place, and joined with friends from here Laura Luna (who will soon have a new release on the label Baba Vanga, who are organizing the show) and Polina Tykk (welcome back!)

Our friends at Red For Colour Blind have written some nice things about the show with some links to new recordings by myself and Tsembla…so, here (where also hides the images and some super immersive sound previews from the new Sister Body tape Lucifer Efekt: http://redforcolourblind.blogspot.cz/ )

BABA VANGA: TSEMBLA & DRUSS & DWELLINGS (GNOD) & CORE OF THE COALMAN & LAURA LUNA

Wednesday, 8pm,

Café Neustadt

Karlovo náměstí 1/23, 12000 Prague, Czech Republic

100KC

TSEMBLA (FIN)
Tsembla is the musical work of Marja Johansson, a Swedish-Finnish artist living and working in Turku, Finland. Utilizing a wide range of instruments, electronics, objects and samples, the music of Tsembla rides on waves of warped melodies, rhythms and mutating textures, crossbreeding the known and the imaginary.
http://www.tsembla.com/

DRUSS & DWELLINGS (Gnod, Trensmat, Opal Tapes)

Dwellings & Druss are Chris and Paddy from Gnod. They have just recently put away their guitars and dusted off their old drum machines and other electronics. Their vinyl, which was released last year on Trensmat, makes for a hypnotic and pulsating cosmic trip.
https://soundcloud.com/trensmat/sets/gnod-presents-dwellings-druss/

CORE OF THE COALMAN (US/CZ)
Core of the Coalman, sound artist Jorge Boehringer as a solo piscean dream dolphin, consists of continuity and discontinuity for viola, voice, and circuits on the border line where the physicality of sound meets its synesthetic relationships between ear, mind, and environment. Multiple system of events evolving at their own rates, and in fantastic coloured pulses. Think of Tony Conrad meets Melvins meets an airport on another planet meets skandanavia meets prehistoric underwater life meets Scelsi and it is still all wrong.
https://multiplesystemsofevents.wordpress.com/

http://coreofthecoalman.bandcamp.com/

LAURA LUNA (MEX/CZ)

Laura in search of lost times. Synesthesia, associative composition and narrative structures in an seemingly disparate dreamy and intimate droney liveact. Upcoming on BABA VANGA.
https://soundcloud.com/laulucas

+++++
DJ 2 Lewe Ręce
http://mixcloud.com/dj2lewerece

DJ Polly Týkk

https://www.mixcloud.com/polly_tykk/

Entry: 100 Kč

facebook crap

For the second show we beam ourselves to Brno to join our friends AVA 

for a concert at

Skleněná Louka

(which is a place I really love)

located at:

Kounicova 23, 602 00 Brno, Czech Republic

https://www.facebook.com/events/405965642871871/

#AVA2014 #mindwarpmusic #fourthworldmusic
ambient / psychedelic / new weird finland / forest music

Ve čtvrtek 13.3. v prostorech Skleněné louky vystoupí finská producentka TSEMBLA na svém tour s česko-americkým skladatelem a experimentátorem na poli elektroakustické hudby CORE OF THE COALMAN. Jde o další z projektů, kterými AVA představuje hudby imaginárních společenství. Večer tak navazuje na sérii podzimních koncertů uvádějících Tlaotlon, High Wolf a Orchestra of Spheres, nebo Bear Bones, Lay Low. Poslechovým aftersetem večer uzavře Euchrid Escrow, projekt Jonáše Kucharského, hudebníka a vedoucího hudební redakce Radia R.

TSEMBLA (FI / New Images, Vauva, Ikuisuus)
http://tsembla.com/
https://soundcloud.com/tsembla
http://tsembla.bandcamp.com/

Tsembla je projekt Marji Johansson, finsko-švédské hudebnice žijící ve finském Turku. Drobné akustické nástroje a objekty v kombinaci s elektronickými syntezátory a samply a terénními nahrávkami vytváří v jejích rukou tekutý a organický zvuk, který propojuje povědomý zvukový svět s imaginárním.
Pokroucené, mutující, až popově naléhavé melodie její hudby evokují švitoření ptáků a nutí posluchače výt spolu s nimi. Pulsující rytmické struktury připomínají příboj vln a jemné zvonkohry jako by zachycovaly dech lesa prošuměného jemným větrem. Tsembla nachází inspiraci v původní hudbě And a Asie, ve zvuku či konceptuálním přístupu Johna Hassella, Antona Bruhina a Ruth Whiteové, dada hrátkách Raymonda Roussela nebo LAFMS a také v četbě historie, palentologie, mytologie a astronomie. Svou hudbou neustále lechtá naši představivost a posílá nás tak výpravu univerzem lesa, jehož život a zvuky jsou zároveň hudbou a mytologií smyšlených společenství v něm žijících.
O přístupu Tsembly hodně vypovídá její aktuální nahrávka Nouskaa henget pro New Images (v překladu „Duchové, povstaňte“, 2013), podobně jako její předchozí LP Fauna (2011) a sedmipalec Tuplafiesta (2009), které vydala na Ikuisuus a Vauva, předních finských labelech pro osvobozenou psychedelii .
Doporučený poslech:
https://soundcloud.com/tsembla/vuoren-huipulle-with-antti
http://tsembla.bandcamp.com/track/karvaiset-siivet
http://vimeo.com/80223054

CORE OF THE COALMAN (US/CZ)
https://multiplesystemsofevents.wordpress.com/
http://coreofthecoalman.bandcamp.com/
http://soundcloud.com/core-of-the-coalman

Projekt amerického v Praze usazeného hudebníka, skladatele, performera a multimediálního umělce Jorgeho Boehringera už AVA v Brně jednou představila. Jorge studoval u Freda Fritha, Pauline Oliveiros a Alvina Currana. Podobně jako v případě Tsembly je i jeho hudba nekonečným projekčním plátnem pro posluchačovy fantazie. Viola či hlas se zde vrství ve spirálách smyček, které se překupují v opojné drony a hlukové plochy někde mezi řádem a chaosem. Fyzičností svého zvuku přitom umocňuje jeho synestetický vztah se sluchem, myslí a prostředím.
Aktuální nahrávka na Klangundkrach Plastová okna a dveře zachycuje elektronickou hudbu v kombinaci s terénními nahrávkami počasí a zvířat a je inspirována “časem stráveným pod vodou”.
Doporučený poslech:
http://coreofthecoalman.bandcamp.com/track/inertia-i
http://coreofthecoalman.bandcamp.com/track/corona
http://vimeo.com/5995003

AVAfterparty:
Euchrid Escrow dj set
https://www.facebook.com/pages/Euchrid-Escrow/138692649640304

Vstup: 120 czk
Last.fm event: http://www.last.fm/event/3826371+AVA+presents:+TSEMBLA+(FI,+New+Images),+CORE+OF+THE+COALMAN+(US-CZ)

Další koncerty AVA na jaře 2014:
http://ava.chernobyl.eu/booking/ava-presents-spring-2014
http://ava.chernobyl.eu/
https://www.facebook.com/avantyry
http://mistogalerie.cz/

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

(((after this is a concert in Bratislava)))

https://www.facebook.com/events/275570475934398/

another version of the story sounds this way:

Tsembla v A4! Švédsko-fínska umelkyňa Marja Johansson (sa) hrá s elektronikou, objektami a samplami, z ktorých vytvára pôvabné melódie, pokrútené rytmy a meniace sa psychedelické textúry s množstvom jemných trblietavých detailov. Tsembla vás so svojimi farebnými a imaginatívnymi severskými zvukmi zoberie na cestu po iných svetoch. Príďte zažiť „new weird Finland“.

Viola, hlas a elektronika: za názvom druhého projektu večera Core of the Coalman se zase skrýva americký hudobník a skladateľ Jorge Boehringer, ktorý sa narodil v New Yorku. Momentálne žije v Prahe, kde je prepojený s labelom KLaNGundKRaCH. Jorge vyštudoval hudbu na Mills College u Freda Fritha, Pauline Oliveros a Alvina Currana a vo výpočte jeho spolupracovníkov nechýbajú Deerhoof, Ikue Mori, Liz Albee, Grouper, Skullflower, 16 Bitch Pile-up, Yellow Swans alrbo Lucky Dragons. Boehringerova hudba, to je extatický ponor do silnej hudby, ktorá mení plynutie času.

DJ: Hamborgarafabrikkan

a4 – nultý priestor

Friday, March 14, 8pm

http://www.a4.sk/program/2014-03-14-20-00

Karpatská 2 (budova YMCA), 81101 Bratislava, Slovakia

they even sell tickets in advance: a4.interticket.sk

However, Saturday we are in Wein, where Uli Rios of Feathered Coyote Records and Bird People 

has organized a concert in with Tsembla, myself/Core of the Coalman, and Superskin, who have some very nice recordings on Baba Vanga’s website.

It will be happening here:

Mo.ë Vienna

Thelemangasse 4, 1170 Vienna, Austria

on

and then its gonna be my birthday, so there

and as always, any advertising appearing below here was not put here by me and is really silly

Advertisements
%d bloggers like this: